Fen Edebiyat Fakültesi

İngiliz Dili Edebiyatı

Bölüm Hakkında

Doç. Dr. Ali Işık, Bölüm Başkanı

Doç. Dr. Ali Işık 
Bölüm Başkanı

Sevgili Öğrencilerimiz merhabalar,
İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü olarak sizlerle farklı ufuklara yönlenmek ve fark yaratmak istiyoruz. Zenginleştirilmiş bir programla, sadece akademik olarak değil, çok yönlü olarak sürekli gelişiminizi destekleyecek anlayış ve ortam sunuyoruz.

BİZ KİMİZ?

Bizler öğrenme serüvenine sizlerle beraber devam eden, kendimizle birlikte, sizlerin de akademik, estetik ve entelektüel açıdan sürekli gelişerek içinde olmanızı arzulayan, dünya vatandaşı olarak sizinle birlikte büyümek isteyen tutkulu bir takımız.

NEDEN ŞANSLISINIZ?

Amacımız, İstinye Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunlarını pozitif yönde ayrıştırmak. Hemen aklınıza “pozitif yönde ayrışmak nasıl olacak?” sorusu gelecek. Bu sorunu cevabını aşağıdaki açıklamalarda bulacaksınız.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunlarının çalışma alanları değerlendirildiğinde karşımıza şöyle bir durum çıkmaktadır: İngilizce öğretmenliği, uluslararası alanda faaliyet gösteren firma ve şirketler, tercümanlık-çevirmenlik ve akademik kariyer. Biz bu değerlendirmeden hareket ederek, iş imkanlarıyla, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü programını örtüştürüyoruz.

Nasıl mı? Her dönem İngilizce Öğretmenliği Bölümü temel derslerini programa koyuyoruz. Mezun olduğunuzda da İngilizce Öğretmenliği Sertifikası veriyoruz. Bu sertifikaya aldığınız İngilizce Öğretmenliği derslerini de yazıyoruz. Öğretmenlik ile ilgili iş başvurunuzda, bu sertifikayı görenler, sizin bu alanda yeterli akademik niteliklere sahip olduğunuzu hemen fark edeceklerdir. Sakın İngilizce Öğretmenliği sertifikasını, pedagojik formasyonla karıştırmayın. Pedagojik formasyon her üniversite mezununun alabileceği, öğretmenlik yapabilme belgesidir, genel bir belgedir. Kesinlikle İngilizce Öğretmenliği belgesi değildir.

Ayrıca, ikinci bir yabancı dili zorunlu ders olarak alacaksınız ve bu dilde ileri düzeye ulaşmanızı hedefliyoruz. Buna ek olarak, üçüncü bir yabancı dili seçmeli ders olarak sunuyor ve bu dilde de orta düzeye gelmenizi planlıyoruz. Böylece 3 yabancı dil bilen birisi olarak, uluslararası şirketlerde/firmalarda iş bulma şansınız artacaktır.

Bunlara ek olarak, mütercim-tercümanlık bölümün temel derslerini de programa ekleyerek, bu alanla da tanışmanızı sağlıyoruz.

SİZ BİZİM İÇİN NE ANLAM İFADE EDİYORSUNUZ?

Önemli bir konu daha var: Burada bizden biri olacaksınız, bizler de sizden biri, içimizde olacaksınız, içinizde olacağız. Hep birlikte öğreneceğiz. Bizimle çıkacağınız yolculuğunuzdaki ilk adımınızdan itibaren sürekli gelişerek öğrenme deryasına açılacaksınız.

Öz-güdülenmiş, öz-denetimli, öğrenmeyi öğrenen, düşünmeyi öğrenen bireyler olarak, kendi dalgalarınızı oluşturacaksınız.

Unutmayın, hiçbir şey öğrenmek kadar motive edici olamaz, burada hep motive olacaksınız, sürekli gelişmenin hazzını tadacaksınız.

Evet şimdi soruyorum:
Bu keyifli akademik yolculuğa bizimle çıkmaya ne dersiniz?
Haydi bekliyoruz!.

Doç. Dr. Ali IŞIK
İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı