Fen Edebiyat Fakültesi

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü

Yrd. Doç. Dr. Şeyma Katrinli,
Bölüm Başkan V.

GELECEĞİN MESLEĞİNİ SEÇEREK DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ…

HEM BİLİM İNSANI OLMANIN KEYFİNE VARMANIZI, HEM DE SAYGIN VE DOYURUCU BİRER MESLEK EDİNMENİZİ SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ…

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, en geniş, gelişmeye açık ve saygın disiplinlerden birisidir. Genetik alanında yaşanan yoğun rekabet, sadece ulusal pazarlarda değil, uluslararası pazarlarda da ortaya çıkmaktadır. Üretim süreçlerinde ileri teknoloji ve genetik uygulamalarına hakim olmak günümüzde önemli bir avantajdır. Endüstri işletmeleri hem ulusal hem de uluslararası pazarlarda ileri teknolojiyi kullanabilen, problemlere bilimsel yaklaşabilen, analitik düşünme becerisi sayesinde üretim sürecini yürütebilen insan kaynağına yoğun bir şekilde ihtiyaç duymaktadır.

Bölümün amacı, biyoloji ve genetik bilimleri konusunda eğitim vermek ve bu alanlar arasında köprü kurabilecek bilim insanlarını yetiştirmektir. Biyolojik analizler, temel bilimlerden yararlanarak daha ucuz kimyasal madde üretimi, biyolojik temelli ürün çalışmaları, canlıların araştırılması ve taklit edilmesi gibi alanlar teknolojideki ilerlemelerle birlikte hız kazanmıştır.

İstinye Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü mezunlarını yetiştirirken amacımız bilim dünyasına teknolojik gelişmeleri yakından izleyen nitelikli bilim insanları kazandırmak, araştırma ve üretim alanlarında faaliyet gösteren çok sayıdaki firmanın ihtiyacı olan nitelikli ve donanımlı meslek elemanlarını yetiştirmektir.

Pratiğe dayalı eğitimi hedefleyen bölümümüzde sadece üniversite kaynaklarımızı değil, bilimsel iş birliklerimize dayalı olarak ulusal ve uluslararası kaynakları ve çalışma gruplarını da öğrencilerimize ulaşılabilir kılacağız. Öğrencilerimiz, zorunlu dersleri ve stajları dışında gönüllü staj eğitimleri ve yurtiçi-yurtdışı uygulama deneyimleri konusunda desteklenecek ve mezuniyet sonrasında iş imkanlarının da daha geniş kapsamlı olabilmesi sağlanacaktır. Ders müfredatımız hem önemli eğitim kuruluşlarının köklü deneyimlerine göre hazırlanmış, hem de durmadan yeniliklerle karşımıza çıkan moleküler biyoloji ve genetik alanlarındaki güncel konuları kapsayacak şekilde düzenlenmiştir. Bu şekilde öğrencilerimizin çağın gereklerine hazırlıklı olarak mesleklerinde aranan elemanlar olarak mezun olmaları hedeflenmektedir.

İstinye Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde eğitim süresi dört yıl olup, lisans eğitimi verilmektedir. Bölümdeki eğitim dili Türkçedir.

Topkapı Kampüsü

İstinye Üniversitesi Topkapı Kampüsü, Maltepe Mah., Edirne Çırpıcı Yolu, No.9 Zeytinburnu, İstanbul, 34010

Telefon: 0850 283 60 00
Eposta: info@istinye.edu.tr

Mlpcare Medicalpark Liv Hospital VM Medicalpark